وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با تشکل‌های دانشجویی در راستای برگزاری انتخابات پرشور همراهی شود تا از نامزدهای تایید صلاحیت‌شده و نمایندگان آنها برای معرفی برنامه و برگزاری مناظره دعوت کنند.

به گزارش پیام خانواده  از وزارت علوم، محمدعلی زلفی‌گل در بخش آغازین سخنان خود در جمع معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها گفت: آیت‌الله رئیسی زحمات صادقانه، خالصانه و خستگی ناپذیری داشت و اقدامات خود را در راستای رضای خدا و منافع ملی انجام می‌داد.

وزیر علوم با اشاره به اینکه در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم گفت: از دانشگاه‌ها انتظار می‌رود فضای مناظره و فضای معرفی برنامه‌های کاندیداها را در محیط دانشگاه فراهم کنند.

زلفی‌گل با اشاره به اینکه فراهم کردن زمینه‌های مشارکت حداکثری یک وظیفه و تکلیف برای دانشگاه‌ها است گفت که انتظار می‌رود مسئولان دانشگاه از هیچ نامزدی حمایت خاص نکرده و عدالت و قانون زیر پا گذاشته نشود.

وی با تقدیر از معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها گفت: تصدی مسئولیت معاونت فرهنگی نیازمند هوش اجتماعی بالا همچنین سعه صدر و تدبیر است؛ زیرا دانشجویان به دلیل سنی که در آن قرار دارند ممکن است فعالیت‌هایی را انجام دهند که با آنچه انتظارات ما متفاوت و نیازمند رفتار و برخورد حکیمانه باشد.

از معاونان فرهنگی اجتماعی انتظار می‌رود برخورد پدرانه و توأم با مهربانی و دلسوزی با دانشجویان داشته باشند و به آنان میدان دهند تا در عرصه دانشگاه علاوه بر علم آموزی تجربه فعالیت‌های فرهنگی و هنری را نیز داشته باشند.

فعالیت فرهنگی دانشجویی همان کادرسازی برای آینده کشور است

زلفی‌گل تاکید کرد: حضور دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی آنها را برای آینده جامعه آماده می‌کند و به نوعی کادرسازی برای نظام مدیریتی آینده کشور است.

وی در اهمیت فرهنگ و فعالیت‌های فرهنگی گفت: آنچه که یک جامعه را می‌سازد و رفتارهای مردم جامعه را شکل می‌دهد فرهنگ است و بزرگترین سرمایه یک کشور فرهنگ می‌باشد.

وزیر علوم تاکید کرد: یکی از مهمترین نهادهایی که می‌تواند در شکل‌گیری فرهنگ جدید پویش و پالایش فرهنگ فعلی نقش داشته باشد و بتواند فرهنگ جدید و نو خلق کند دانشگاه است چرا که دانشگاه با فناوری و نوآوری مرتبط است و هر فرهنگ و هر فناوری با خود فرهنگ جدیدی را به همراه دارد.

زلفی گل اظهار داشت دانشگاه به عنوان یک نهاد مسئول و مترقی باید برای مدیریت فرهنگی جامعه احساس مسئولیت کند و برای مدیریت آینده فرهنگی کشور که با پدیده‌هایی مانند هوش مصنوعی و توسعه فضای مجازی روبه رو است برنامه ریزی کند.

وزیر علوم در ادامه این نشست با اشاره به انتصاب نماینده دفتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در وزارت علوم که امروز صورت گرفت، گفت: همانگونه که در دانشگاه‌ها حضور رئیس نهاد نمایندگی رهبری در هیات رئیسه موجب ایجاد فضای معنوی در هیات رئیسه می‌شود، در وزارت علوم نیز حضور نماینده دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری همین کارکرد را خواهد داشت. همچنین این اقدام در راستای تقویت بیشتر ارتباط حوزه و دانشگاه تلقی می‌شود.

حضور نماینده نهاد رهبری در ستاد وزارت علوم با هدف همراهی و هم‌افزایی

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی امروز در این مراسم در وصف شهید آیت الله سیدابراهیم رئیسی گفت: این شهید بزرگوار در دوران کوتاه ریاست جمهوری خدمات بزرگی انجام داد و برکات این دوره کوتاه از برخی دولت‌های طولانی نیز بیشتر بود.

وی افزود: آیت‌الله رئیسی همراه با ولایت بود؛ به بیگانه هیچ امیدی نداشت و با تلاش دنبال راه‌های میانبر حل مشکلات مردم بود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها نیز در این نشست اعلام کرد: بر اساس تغییرات صورت گرفته در اساسنامه نهاد که بهمن‌ماه ۱۴۰۲ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، نماینده نهاد رهبری در ستاد وزارتخانه‌های علوم و بهداشت در شوراهای مرتبط با وظایف نهاد حضور خواهد داشت.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی افزود: انتصاب نماینده نهاد در وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در ماه گذشته صورت گرفت و امروز انتصاب نماینده نهاد در ستاد وزارت علوم نیز انجام شد.

رستمی هدف از این اقدام را همراهی صمیمانه بیشتر نهاد رهبری با مسئولان ارشد وزارت علوم و حضور در مرکز جریان حرکت‌دهی آموزش عالی اعلام کرد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار داشت: کمک به مدیران وزارت علوم در انجام وظایف و مطالبه منویات رهبری از دیگر اهداف این انتصاب است.

در آیینی که امروز با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری و حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در حاشیه نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها صورت گرفت؛ دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ستاد وزارت علوم افتتاح و حجت الاسلام و المسلمین مهدی فاطمی پور به عنوان رئیس این دفتر معارفه شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =